Kim jest osobisty coach?

Pełna nazwa tej profesji w języku angielskim brzmi „personal coaching”. Definiuje się ją jako wsparcie i kierowanie rozwojem umiejętności oraz kompetencji osoby pod okiem osobistego trenera.

Coach to w języku angielskim trener i ta sportowa nomenklatura używana jest nie bez powodu. Idea tego zawodu wywodzi się właśnie ze sportu zawodowego, gdzie zawodnik często trenuje pod okiem indywidualnego trenera, który zna jego potrzeby, cele i możliwości, i wyznacza dla niego optymalną ścieżkę osiągnięcia sukcesu.

Trener osobisty zajmujący się karierą spełnia podobną rolę – pomaga wyznaczyć cele, wybrać najlepszą drogę ich osiągnięcia, a następnie kontroluje nasze postępy i koryguje błędy. Trener osobisty zajmuje się nie tylko karierą, ale także pomaga osiągnąć pełnię w życiu osobistym.

Kiedy warto skorzystać z usług coacha?

Trenera osobistego zatrudnia się w celu przeprowadzenia pewnych zmian w swoim życiu. Czasem jest tak, że nie potrzebujemy zmian, jest nam dobrze w miejscu, w którym jesteśmy. Osoby, które mają za sobą doświadczenia, które pozwoliły im na znaczący rozwój osobisty często nie potrzebują coacha, ponieważ potrafią samodzielnie przeprowadzić pożądane zmiany. Jednak ludzie należący do tej drugiej kategorii są w zdecydowanej mniejszości.

Większość z nas pragnie zmian i marzy o poprawie swojej sytuacji życiowej. Niestety większość z nas na zawsze pozostaje w sferze marzeń. Zawsze można sobie wytłumaczyć, że to dziecinne marzyć, że to pycha chcieć więcej niż się ma albo że to wymarzone życie jest dla innych. Coaching przeznaczony jest dla osób, które są gotowe podjąć wyzwanie i naprawdę uwierzyć, że mogą w życiu osiągnąć sukces.

Dlaczego warto skorzystać z coachingu?

Coaching jest usługą płatną, w związku z tym warto sobie zadać pytanie, czemu mielibyśmy za niego płacić? W końcu to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie i jeśli zapragniemy, możemy je zmienić w każdej chwili. Czy naprawdę? Ile razy obiecywaliśmy sobie, że rzucimy palenie? Zmienimy dietę? Poprosimy o awans lub zmienimy pracę?

Zazwyczaj od życia, które chcielibyśmy prowadzić dzieli nas z pozoru niewielka odległość. Wystarczy przecież nie zapalić kolejnego papierosa, zjeść marchewkę zamiast ciastka, zapukać do drzwi szefa. Skoro to takie proste, to dlaczego tak wielu ludzi idzie przez życie odkładając te zmiany na jutro, które nigdy nie przychodzi?

Bo zmiany wcale nie są proste. Aby osiągnąć swoje cele życiowe niezbędna jest wiedza, umiejętności i motywacja. Coach jest po to, żeby dostarczyć nam wszystkiego, czego potrzebujemy, by naprawdę osiągnąć sukces. Współpracując z coachem, jedyne, co nas od niego dzieli to odrobina wysiłku.

Jakie są zalety coachingu?

Coach pełni wiele funkcji w naszym procesie zmiany. Po pierwsze służy wieloletnim doświadczeniem i wiedzą, często praktyczną, o tym, jak powinniśmy postępować, by osiągnąć sukces. Po drugie jest kimś, kto nas pilnuje i motywuje do pracy każdego dnia. Świadomość, że kogoś interesuje to, czy wykonaliśmy jakieś zadanie, potrafi niezwykle zmotywować. Nikt nie chce się tłumaczyć przed swoim trenerem, dlaczego zawalił coś, do czego się zobowiązał. Po trzecie coach jest zawsze szczery ze swoim klientem. Od niego możemy dowiedzieć się o swoich słabych i silnych stronach. Możemy mieć zaufanie, że powie nam, jeśli brakuje nam pewnych kompetencji i umiejętności. W takim wypadku coach nauczy nas, jak te umiejętności rozwinąć.

Nie zapominajmy o najważniejszej zalecie – osobisty trener może sprawić, że naprawdę osiągniemy swoje życiowe cele.

Jakie cele pomaga zrealizować osobisty trener?

Osobisty coach realizuje ze swoim klientem wiele zadań. Wszystko zależy od tego, jakie cele wyznaczy sobie klient i które obszary swojego życia chciałby zmienić. Coach może nas wesprzeć w obszarze zawodowym pomagając wyznaczyć nową ścieżkę kariery. Często zmiana stanowiska, zawodu czy otwarcie własnej firmy wiąże się z dużym stresem i wątpliwościami. W takim okresie coach wesprze nas i zmotywuje, jednocześnie służąc praktyczną pomocą.

Coach pomoże nam zwiększyć osobistą efektywność i rozwinąć umiejętności, niezbędne na zajmowanym przez nas stanowisku.

Jeżeli obszarem zmiany jest życie prywatne, coach z pewnością okaże się nieocenionym wsparciem przy podejmowaniu trudnych decyzji i uczeniu się układania swojego życia w taki sposób, by być szczęśliwym.